Karel IV.

17. ledna 2012 v 15:31 | bloom |  Panovníci České země
Karel IV.
Římský císař, český, lombardský a arelatský král, hrabě lucemburský, markrabě moravský
Charles IV-John Ocko votive picture-fragment.jpg
Karel IV.
Doba vlády1346-1378
KorunovaceŘímským králem 26. listopadu1346, českým králem 2. září1347
Úplné jménoVáclav, Karel
TitulyJeho císařská milost
Jeho Veličenstvo král
Narození14. května 1316
Praha
Úmrtí29. listopadu 1378 (62 let)
Praha
PochovánKatedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
PředchůdceLudvík IV. Bavor v říši
Jan Lucemburský jako český král
NásledníkVáclav IV.
ManželkyI. Blanka z Valois
II. Anna Falcká
III. Anna Svídnická
IV. Alžběta Pomořanská
PotomciMarkéta ,Kateřina,Václav, Eliška Václav IV, Anna, Zikmund,Jan Zhořelecký,Markéta *
RodLucemburský
DynastieLucemburkové
OtecJan Lucemburský
MatkaEliška Přemyslovna

Karel IV.

Korunovace českým králem

Oslavy začaly den před korunovací 1. září roku 1347. V doprovodu nejvyšších hodnostářů země a mnoha vzácných hostů z ciziny se Karel odebral na památný Vyšehrad, kde přijal posvátné relikvie: obul lýkové střevíce, přes rámě si vzal prostou rolnickou mošnu. Obřad to byl působivý. Karel se jím veřejně přihlašoval k starým českým tradicím a vlastně i k původu praotce přemyslovské dynastie. Poté Karel vsedl na bělouše, aby v čele slavnostního jezdeckého průvodu odjel na nešpory do Svatovítského chrámu.
V neděli 2. září 1347 brzy ráno odešel v doprovodu hodnostářů do Svatovítského chrámu. Po slibu a pomazání ho arcibiskup Arnošt z Pardubic oblékl do hermelínového pláště a předal mu meč, žezlo a říšské jablko. Poté posvětil královu korunu, aby ji za asistence všech přítomných biskupů vložil na Karlovu hlavu. Svatovítským chrámem zazněl sborový hymnický zpěv, doprovázený varhanami. Tím byl král nastolen. Poté před hlavní oltář přivedli dva biskupové princeznu Blanku. Kráčela s nepokrytou hlavou a s rozpuštěnými vlasy. Arcibiskup Arnošt z Pardubic jí předal také žezlo a říšské jablko, nakonec jí na hlavu položil korunu a Blanka z Valois, nyní již královna, usedla na trůn vedle Karla. Tím byla korunovace u konce a mezi lidem zavládla veliká radost.

Zakladatelská činnost

Dne 7. dubna 1348 udělil Karel IV. Univerzitě Karlově imunitu před zásahy světské moci, což je mylně považováno za datum založení.[zdroj?] Univerzita Karlova byla jako každá univerzita založena rozhodnutím církve (papeže Klementa VI.), v Avignonu 26. ledna 1347. Stala se tak první univerzitou ve střední Evropě.
České království se stalo centrem římské říše a Praha se stala sídelním městem panovníka říše. 8. března 1348 založil Karel Nové Město pražské s třemi trhy, které nazval Senný trh, Koňský trh a Dobytčí trh (Karlovo náměstí), které je největším náměstím v Evropě,[zdroj?] dále začala výstavbaHladové zdi. Dnešní Václavské náměstí, tenkrát Koňský trh, byl vyměřen za osobního dohledu Karla IV. Velká část staveb, započatých za jeho vlády, byla dokončena až po jeho smrti.
Na dvoře Karla IV. byli vedle jiných šelem chováni lvi; tehdy vzniká nová funkce tak zvaného "levmistra" (custos leonum). V té době tam byli podle záznamů chováni i velcí hadi, s největší pravděpodobností krajty, pocházející z Afriky nebo Asie.
Dne 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut položil Karel základní kámen nového mostu, snad proto, že tomuto datu zrovna odpovídala příznivá konstelace (konjunkce Slunce se Saturnem). Současně datum odpovídá sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět, tedy 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Most od roku1870 nese jeho jméno "Karlův most".
Karel IV. za přítomnosti arcibiskupa Arnošta z Pardubic založil 10. června 1348 hrad Karlštejn pro uložení říšských korunovačních klenotů. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni že jsi tu byl

Klik

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama